Search This Blog

Loading...

CAT EXAM Riddle

CAT EXAM Riddle - 30 September

There is a shop that reads:
Buy 1 for $1.00
10 for $2.00
100 for $3.00
I needed 913 and still only paid $3.00. How could this be financially viable for the shop-keeper?

For Solution : Click Here


61 comments:

  1. Because price of the goods depends on the no of digits in the value.Since number of digits in 913 is equal to 3 ,So he needs to pay only $3.

    ReplyDelete
    Replies
    1. He is buying house numbers. To buy 1 number, it costs $1, to buy 3 numbers it costs $3. He is still buying only 3 numbers, and so it only costs $3.

      Delete
    2. he never stated what he was selling

      Delete
    3. i thought it stole the rest

      Delete
    4. I thought that he needed 913 but he only bought 100

      Delete
    5. I figured that one digit is $1

      913 is 3 digits so it would cost $3

      He was buying a house #

      Delete
    6. I've already heard this riddle before... :P

      Delete
    7. Its true its never stated that this 1, 10, 100 is the number of pieces you buy. But its not said also that if it is peaces, how much will cost 9 pieces, or 99 pieces. If we the pack allows ot be wraped 9 at once, 99 at once and 999 at once, and the packs are what is expensive, and the items are free, then... Lets say if u have 1 computer, you buy rooter with 9 outputs, If you have 10 computers, you buy one with 99 outputs, if u have 100 computers you buy one rooter with 999 outputs. if you have 1000 computers you buy one with 9999, pay 4$. So basicly the seller is selling outputs, and he is showing only the number at wich the price is changing. I have also other crazy ideas. What if its some kind of sertificate selling ? Lets say for counts of sheep 1 sert = 1-9, 2 sert = 10-99, 3sert = 100-999. Like regresive taxing of your sheeps...

      Delete
  2. as he needs 913 items.....i think he purchased only 100 and paid $3

    ReplyDelete
  3. awesome nand... i donno whether the answer is right. but i liked the way you interpreted it.

    ReplyDelete
  4. i guess, it was a number which the guy was selling may be to print on a T-Shirt or something and as 913 is a 3 Digit number he charged him $3

    ReplyDelete
    Replies
    1. May be this is the correct answer!

      Delete
  5. My guess is ...
    If 1 is for $1, 10 for $2, 100 for $3, then by analogy, 1000 will be for $4.
    Buy 1000 for $4 and sell 87 for $1 back to the shop-keeper. The shop-keeper would readily buy 87 for $1 since its selling price will be much higher than $1 :)
    So, the customer can still get 913 for $3... :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. My thoughts exactly

      Delete
    2. He was buying house numbers, you're over thinking it.

      Delete
  6. This is a sort of combination of geometric+arithmetic series.By the rates mentioned,1000 items will cost $4.Anything from 1 to 10 pieces will cost $1,anything from 10 to 100 pieces will cost $2so going by this rule,since 913 is between 100 and 1000,it will cost $3.

    ReplyDelete
  7. you needed 913 but you only got 100 making the price $3

    ReplyDelete
  8. take 6times 100 for $18
    take 41times 10 for $82
    sold 97times 1 for -$97
    so total items = 600 + 410 - 97 = 913
    total price = 18 + 82 - 97 = $3

    ReplyDelete
  9. Hes selling house numbers. Each digit is $1

    ReplyDelete
  10. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete
  11. the shop sells house numbers. one house number cost $1 (9). two house number cost $2 (91). three house numbers cost $3 (913)

    ReplyDelete
  12. it's in binary

    ReplyDelete
  13. the shop sells house numbers

    ReplyDelete
  14. it has some pretty good sales

    ReplyDelete
  15. The shop sells birthday candles, ex: "1", "2", "9". All at a dollar a piece.

    ReplyDelete
  16. You were buying numbers for your house and each number is worth a dollar

    ReplyDelete
  17. You were buying numbers for your house and each number is worth a dollar

    ReplyDelete
  18. He already had 813, saying it was a craftable item produced with natural resources. With the given info, He had mad 813 but was too tired so he eventually decide to pay for the 100 remaining which only cost
    $100

    ReplyDelete
    Replies
    1. Edit: $3 for the 100. (:

      Delete
  19. be one hell of a negotiator

    ReplyDelete
    Replies
    1. A heck of a negotiator, man!
      lol

      Delete
  20. It is becuse of the number of digits in the number, that willbe the price. (EX.) 5,170, $4/ 6,000,000,000, $10

    ReplyDelete
  21. just like buying digits for ur cars number plate

    ReplyDelete
  22. The shop keeper is killed, the items stolen, out of poor morality $3 is given to the store.

    ReplyDelete
  23. LOLOL all you guys! He needed the house number 913, he bought 100 signs for 3 dollars.

    ReplyDelete
  24. The guy bought 913 specks of dirt XP.

    ReplyDelete
  25. house numbers! 1 dollar for each number

    ReplyDelete
  26. dang XD i knew the answer you guys are all wrong........ lol.. Seriously? house numbers?
    its VERY obvious..

    ReplyDelete
  27. It is Clearly Menitioned that Shop that "Reads"...
    But hasnt mentioned that what to
    Buy...

    ReplyDelete
  28. he needed 913....but he still bought 100 for $3

    ReplyDelete
    Replies
    1. He bought 100 and stole the rest

      Delete
  29. i changed it a little and thought it was an address like 913 was the address and well sense their were 3 numbers in the " address " the house only cost three numbers. The riddle can be changed to were it fits my solution or at least were it make's my answer not as confusing.

    ReplyDelete
  30. sorry, little mistake , it was really " three DOLLARS ". :D

    ReplyDelete
  31. Follow some key points to do well in CAT 2013 exam:
    Basic conception should be clear
    Taking self online mock tests to enhance your ability to score well
    Sound preparation
    Lot of practice
    Self confidence

    ReplyDelete
  32. I agree the answer should be that he was buying house numbers, however it could also be said that the shopkeeper was selling packs of items (for arguments sake lets say packs of wolves :P) and each pack contained 83 wolves. If he bought 1 pack for $1.00 and 10 packs for $2.00 he would have 913 wolves (11 x 83 = 913).

    ReplyDelete
  33. Or maybe because he just gets them cheap from the shady guy on the corner

    ReplyDelete
  34. HE IS JUST STUPID

    ReplyDelete
  35. The man bought an organic that can procreate.

    One does not need to buy 100 apple trees to get 100 apples, if you get my drift.

    ReplyDelete
  36. 1 digit is $1.00, 2 digits is 2.00, 3 digits is $3.00

    ReplyDelete
  37. 1000 for 4$... and 100-1000 everything 3$... so 913 3$

    ReplyDelete
  38. They need their house number which is 913 so $1 for each digit which means $3 because $1 add $1 add $1 is $3. Duh!

    ReplyDelete
  39. Thankyou for the above information.
    All the CAT 2014 aspirants who are heading to start their CAT 2014 preparation, one of the best source of CAT preparation i.e CAT coaching is now at your doorstep with the Online CAT preparation coaching under the guidance of great scholars. For more information, check Comprehensive CAT-MBA 2014 Online Coaching Course- Ravi Handa

    ReplyDelete
  40. Assuming that each dollar multiplys the coorosponding number by 10 since 913 is in the hundreds place and 100 and 3.00 are corresponding divide 913 by 33.3333 which is 100 divided by 3.00 do this 4 times because the next step up is the thousands place then multiply by three and out should give you the amount due

    ReplyDelete
  41. Providing Bangladesh Garments Exporters, Bangladesh Garment Factory and Industry, Bangladesh Clothing Manufacturers and Bangladesh Textile Industry List.

    ReplyDelete
  42. Providing Bangladesh Garments Exporters, Bangladesh Garment Factory and Industry, Bangladesh Clothing Manufacturers and Bangladesh Textile Industry List.

    ReplyDelete
  43. How about this:
    You buy 1000, which adds up to 10x3$=30$
    Then make the argument that u dont need the 87 of them, so u can sell them back to the shop, this price would be 8x2$+7x1$=27$. This making the total price 30$-27$=3$

    ReplyDelete