Search This Blog

Loading...

Simple Math Puzzle

Simple Math Puzzle - 7 March

At my favorite fruit stand,
an orange costs 18¢,
a pineapple costs 27¢,
and a grape costs 15¢.
Using the same logic, can you tell how much a mango costs?

For Solution : Click Here


17 comments:

  1. 15¢. The “logic” is 3¢ per letter

    ReplyDelete
  2. 15$
    3 multiplied with the number of letters.

    ReplyDelete
  3. 15 logic each letter having value 3.

    ReplyDelete
  4. 15 cents..
    Multiply the no of letters by 3

    ReplyDelete
  5. 15¢ multipy the number of letters of the fruit by number 3

    ReplyDelete
  6. 15 Cents
    Abrish zara

    ReplyDelete
  7. burrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr u fuckkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk u i will have sssssssseeeeeeeeeeeeee.............

    ReplyDelete
  8. y answer is tree that is the name of three fruits

    ReplyDelete
    Replies
    1. my answer is 3 that is the three fruits

      Delete
  9. How do you get the cent sign??

    ReplyDelete